Covid: černá labuť a městská kasa

Teorie černé labutě hovoří o vysoce nepravděpodobné události, která nečekaně přijde a má velmi významný dopad na společnost. Těžko říct, zda Covid je klasická černá labuť a nebylo spíš jen otázkou času, kdy něco takové ve světě přijde. Je prostě tady a bude mít zásadní dopady v následujících měsících a možná i letech. Co může město jako Roztoky a jeho vedení udělat? V první fázi samozřejmě zajistit roušky, dezinfekce a informovanost, to se myslím u nás celkem povedlo, minimálně z pohledu PR. Ale co dál?

Virus, Pathogen, Infection, Biology, Medical, Hygiene

Rád bych Radu města požádal o odpuštěním nájmu pro všechny firmy, které jsou epidemií postižené. Vím, že v městském nájmu jich moc není, ale několik doktorek nebo kaváren by se možná našlo. Musíme služby a zaměstnanost v našem městě do budoucna udržet, proto by stálo za zamyšlení, zda se neobejdeme i bez některých drobných poplatků jako je třeba pobytová hotelová taxa nebo snížení poplatku za svoz komunálního odpadu tak, aby kryla pouze náklady a město na ní nevydělávalo. Možná se už některé věci v mezičase staly, ale nikde jsem to nezaznamenal.

Co je také důležité, tak je přepracovat rozpočet. Výpadek zde bezpochyby bude poměrně zásadní. Záleží samozřejmě na délce krize, která srazí HDP v ČR i příjmy měst. Vedení města prosadilo úvěr ve výši 100 mil. Kč, předschválilo koupi pozemku u bývalé Barumky za 75 mil. Kč a pokles příjmů v roce 2020 může být odhadem 20 – 30 mil. Kč proti plánu. Měli bychom začít šetřit kde se dá, aby zbylo na investice v následujících letech.  

Roman Jandík

Předseda ODS Roztoky