Bezpečné přecházení

Každá osobní zkušenost – i negativní – má svůj význam. Během jednoho zimního podvečera jsem přecházela vozovku po přechodu pro chodce mezi autobusovými zastávkami na Tyršově náměstí. Najednou se přiřítilo auto, které vůbec nezpomalovalo. Až v okamžiku, kdy mě míjelo jen pár centimetrů od těla, začalo brzdit. Nejprve jsem si myslela, že se řidič nevěnoval řízení, zanadávala jsem si a pustila to z hlavy.

Ovšem to se změnilo při mém nedávném průjezdu obcí Peruc nedaleko Loun. Tam jsem si zpětně uvědomila, že vina možná nebyla úplně na straně řidiče. Pochopila jsem, jak se dá efektivně zajistit bezpečné přecházení vozovky a předcházet tím úrazům spojeným s pohybem přes pozemní komunikaci. Hodně pomůže řádné a kvalitní osvětlení lampami určenými nad přechody pro chodce (viz foto). Lampy v našem městě jsou umístěné vysoko a svítí málo (a pravděpodobně i nehospodárně, ale to nechme na jindy). Myslím si, že tento typ osvětlení je už dávno překonaný a je na čase jej vyměnit; především na místech určených k přecházení vozovky.

I když prodlužující se dny přehlednost přechodů zlepšují, na podzim a v zimě, kdy se přes komunikaci pohybují děti a dospělí za tmy, bude opět přecházení nebezpečnější, než si možná uvědomujeme.

Simona Mádlová
lídryně kandidátky ODS Roztoky pro komunální volby